BECHAWIORYSTA W SCHRONISKU edycja druga 2025/26

październik 2025 – czerwiec 2026

Zaawansowany kurs praktyczny dla zoopsychologów, behawiorystów i trenerów, osób współpracujących na stanowisku behawiorysty ze schroniskami, ale także behawiorystów będących wolontariuszami i dopiero planujących rozpocząć współpracę ze schroniskiem. 

Warunkiem przystąpienia do kursu jest posiadanie dyplomu behawiorysty, zoopsychologa, trenera.

BECHAWIORYSTA W SCHRONISKU edycja druga 2025/26

październik 2025 – czerwiec 2026

Zaawansowany kurs praktyczny dla zoopsychologów, behawiorystów i trenerów, osób współpracujących na stanowisku behawiorysty ze schroniskami, ale także behawiorystów będących wolontariuszami i dopiero planujących rozpocząć współpracę ze schroniskiem. 

Warunkiem przystąpienia do kursu jest posiadanie dyplomu behawiorysty, zoopsychologa, trenera.

Program kursu:

Program kursu obejmuje zagadnienia z zakresu praktycznej pracy ze zwierzętami (psy i koty) w schronisku z uwzględnieniem trudnych przypadków, możliwości wpływania na poprawę dobrostanu.

  • Ocena behawioralna i projektowanie terapii, praktyczna strona pracy – trudności, modelowanie pracy.
  • Agresja u psów i pogryzienia ludzi. 
  • Przygotowywanie dokumentacji na potrzeby schroniska, oraz do spraw dotyczących zwierząt, prowadzonych przez organy ścigania.
  • Znajomość prawa i narzędzia niezbędne w pracy behawiorysty w schronisku. 
  • Przygotowanie do pracy w presji i obciążeniach emocjonalnych – wsparcie.
  • Przygotowanie zwierząt do adopcji, wspieranie i organizacja wolontariatu, współpraca z pracownikami, mediacja.
  • Obszary kontynuacji pracy ze zwierzęciem po adopcji- terapia, wsparcie dla opiekuna.
  • Współpraca z lekarzem weterynarii.
  • Etyka pracy w schronisku.
  • Case study, analiza nagrań z naszej pracy.

Kurs obejmuje indywidualne superwizje, moduły praktyczne w schronisku, a także moduł doskonalący warsztat trenerski niezbędny do pracy behawiorysty. Uczestnicy przez cały czas trwania kursu otrzymują opiekę prowadzących.
 
Aby otrzymać certyfikat nadający kwalifikacje do pracy w schronisku, uczestnik musi wziąć udział we wszystkich zajęciach, oraz z wynikiem pozytywnym zaliczyć egzamin końcowy. 
Egzamin końcowy odbywa się podczas ostatniego zjazdu. 
Po egzaminie zakończonym wynikiem pozytywnym, uczestnicy otrzymują certyfikat potwierdzający zdobyte kwalifikacje. 

Kurs rozpoczyna się w październiku i trwa do czerwca. Obejmuje 9 spotkań, w tym: 7 modułów hybrydowych (teoretyczno-praktyczne, praktyczne stacjonarnie, teoria online) plus dwa dni superwizji oraz pomocy dydaktycznej.
Kurs zakończony jest uzyskaniem certyfikatu poświadczającego kwalifikacje.
Czas trwania: 120h szkoleniowych (trzy zjazdy praktyczne schroniskowe + dzień pracy trenerskiej z psami adoptowanymi). 
Maksymalna ilość uczestników: 8 osób. 

Harmonogram zajęć:

11-12.10.2025 – stacjonarny 
Typy behawioralne i wzorce zachowania, użytkowość. Lęk strach i fobie. Agresja a komunikacja agresywna, psy niebezpieczne. Case Study – analiza przypadków

15-16.11.25 
– stacjonarny
Obciążenia emocjonalne, PTSD, emocje zwierząt i behawiorysty (lęk przed pogryzieniem, presja społeczna, strata), wprowadzenie do RTZ jako narzędzia pomocniczego do pracy własnej. Wprowadzenie do narzędzi analizy transakcyjnej w kontekście pracy behawiorysty.

13-12.26 –
online indywidualne superwizje, pomoc dydaktyczna
 
17-18.01.26
– online
Adopcje – profilowanie opiekuna, dobór zwierzęcia do opiekuna. Problemy opiekuna VS problemy psa. Problemy wg typów behawioralnych. Wsparcie poadopcyjne. Trudności w pracy i komunikacji z opiekunem. Agresja wobec domowników, pogryzienia dzieci. Zwroty z adopcji. Kontakt z lekarzem, suplementacja, farmakologia. Case Study – analiza przypadków.

7- 8.02.26 –
dwudniowy stacjonarny, koty, schronisko
Dobrostan kotów w schronisku, wyłapane koty wolnożyjące -łączenie kotów w schronisku, choroby, stres, objawy w zachowaniu, wpływ emocji na zachowanie. Adopcja – dokocenie do kota i do psa. Dopsienie do kota. Współpraca z wolontariatem i pracownikami. trudności w komunikacji interpersonalnej. Prognozowanie terapii zwierząt w schronisku. Dobór metod treningowych i metodyki pracy. Case Study -analiza przypadków.

14.03.26
– online  
Prawo w pracy behawiorysty, znajomość ustawy o ochronie zwierząt. Interwencje, ocena psów dla policji i sądu. Dokumentacja.
Ocena behawioralna do terapii – prowadzenie dokumentacji schroniskowej. Case Study – analiza przypadków.

11.04.26
– online – indywidualne superwizje, pomoc dydaktyczna

8-0-10.05.26
– trzydniowy, stacjonarny, praktyczno teoretyczny, praktyki trenerskie, schronisko, praca z psami.

5-6-7.06.26
– trzydniowy, stacjonarny, praktyczno teoretyczny, schronisko, praca z psami, egzamin

Zajęcia stacjonarne odbędą się w Katowicach. Teoria w siedzibie Stowarzyszenie Behawiorystów i Trenerów Centre Of Applied Pet Ethology (COAPE) Polska ul. Kozielska 6/4, 40-076 Katowice oraz we współpracujących z Edu-Canis schroniskach.

Zajęcia online będą się odbywać na platformie Google Meet.

CENA KURSU:  9000 zł.  Cena zawiera opłatę rekrutacyjną w wysokości 900 zł (10% ceny kursu)
Istnieje możliwość rozłożenia płatności na raty do indywidualnego ustalenia z uczestnikiem. 
 
Kontakt i informacje w sprawie rat i płatności oraz zapisów:
Jarosław Stańczyk 
e-mail: behawior.jaroslaw@gmail.com 
telefon; +48 530 530 658 /whatsapp

Uczestnicy otrzymują rachunek imienny lub fakturę na życzenie. 

PROWADZĄCY:

Barbara Szczygieł

Behawiorystka praktykująca 3 st. COAPE, superwizorka, wykładowczyni na I roku Kursu Dyplomowego COAPE, wiceprezeska Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE (CAPBT POLSKA), instruktorka nosework, instruktorka pozytywnego szkolenia psów, instruktorka profilaktyki pogryzień, opiniuje w sprawach o znęcanie się nad zwierzętami.

Jarosław Stańczyk

Behawiorysta, instruktor pozytywnego szkolenia psów, edukator w obrębie profilaktyki pogryzień, komunikacji zewnątrz i wewnątrzgatunkowej. Swoją wspólną praktykę szkoleniową i behawioralną prowadzą w Katowicach pod szyldem Edu-Canis behawioryści. Na co dzień współpracują ze Schroniskiem dla Bezdomnych Zwierząt TOZ/oddział w Chorzowie a przed laty związani z wolontariatem w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt w Katowicach.

Beata Leszczyńska

Behawiorystka praktykująca COAPE 3 st. Od roku 2009 prowadzi wraz z mężem gabinet terapii dla psów i kotów w Katowicach. Od 2011 roku tutorka i wykładowczyni Kursu Dyplomowego COAPE I i II roku. Autorka i współautorka artykułów o tematyce zwierzęcej oraz tłumaczka tekstów specjalistycznych oraz publikacji naukowych. Współzałożycielka i od 2017 r. prezes Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE. Członkini Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Biegła sądowa w sprawach związanych z ustawą o ochronie zwierząt.

Piotr Leszczyński

Behawiorysta praktykujący COAPE 3 st. Członek Stowarzyszenia Behawiorystów i Trenerów COAPE i Polskiego Towarzystwa Etologicznego. Wykładowca i tutor Kursu Dyplomowego COAPE i i II r. Tłumacz z języka angielskiego wielu książek i specjalistycznych artykułów z dziedziny zachowania zwierząt i medycyny behawioralnej. Autor i współautor wielu publikacji dotyczących zachowania zwierząt towarzyszących. Pracę dydaktyczną łączy z praktyką behawioralną.